Hírek

  • Az influenza megelőzése és kezelése

    12November

    Az influenza megelőzése és kezelése

    Ayurvédikus megközelítés!

    Az alábbiakban ifj. Szkopincevné dr. Proszenyák Diána családorvos számol be arról, milyen ayurvédikus módszereket alkalmaznak a CALENDULA Egészségügyi Intézetben a szervezet megvédésére és gyógyítására a megfázásos fertőzések terjedésének időszakában.

    A telet mindig vírusfertőzések kísérik, s ez alól az idei sem lesz kivétel. A különböző országok orvosai már figyelmeztetnek a közeledő új influenza törzsekre.

    Ayurvédikus megközelítés

    A telet mindig vírusfertőzések kísérik, s ez alól az idei sem lesz kivétel. A különböző országok orvosai már figyelmeztetnek a közeledő új influenza törzsekre. Az alábbiakban ifj. Szkopincevné dr. Proszenyák Diána családorvos számol be arról, milyen ayurvédikus módszereket alkalmaznak a CALENDULA Egészségügyi Intézetben a szervezet megvédésére és gyógyítására a megfázásos fertőzések terjedésének időszakában.


    A megfázás típusai

    A megfázást és az influenzát a Kapha-rendellenességek okozzák, ilyenkor nyálkahártya-duzzanat, nátha, torokfájás, köhögés, az egész testben jelentkező fájdalom és láz jelentkezik. Ezek a tünetek kialakulhatnak a hidegben való tartózkodás, valamint a hideg, nedves és nyálkaképződést elősegítő ételek fogyasztása következtében. Annak ellenére, hogy a meghűléses betegségek gyakran Kapha-természetűek, kapcsolatban lehetnek a Vatával és a Pittával is.

    A Vata-megfázás száraz köhögéssel, álmatlansággal, rekedtséggel és a hang elvesztésével jár. Nyálka csak kis mennyiségben szabadul fel. Ilyenkor hasznos néhány csepp szezámolajat az orrba cseppenteni.

    A Pitta-típusú megfázást magas láz, torokfájás, kipirult arc és sárga nyálkaképződése jellemzi. Gyógyítására hűtő-izzasztó gyógynövények javallottak, mint például a menta, a bojtorján, a bodzavirág, vagy a cickafarkfű.


    Hogyan lehet meggyógyulni?


     Diéta

    Az első lépés a meghűléses betegségek gyógyítása során a Kaphát gyengítő és az amát (toxinok és salakanyagok) eltávolító táplálkozással, pontosabban a diétával kezdődik. A táplálék legyen könnyű, meleg és egyszerű, készüljön például teljes kiőrlésű gabonákból és párolt zöldségekből. A tejtermékeket (sajt, túró, joghurt, tej) ki kell zárni, valamint korlátozni kell a nehéz, olajos és nedves ételek fogyasztását (diófélék, húsok, sütemények és pékáruk, valamit az édes gyümölcslevek). Ebben az időszakban kihagyhatatlan a gyömbér, ami csökkenti a megfázás tüneteit és gyorsítja a gyógyulási folyamatot.

    1. Recept: gyömbér (száraz vagy friss) – 1 rész, fahéj – 1 rész, citromfű – 2 rész. Tegyen egy teáskanálnyit ebből a keverékből egy csésze forró vízbe, hagyja állni 10 percig, majd szűrje át és igyon belőle háromszor egy nap. Kívánság szerint adhat hozzá 1 teáskanál mézet.

    2. Recept: gyömbér – 2 rész, fahéj – 3 rész, csipetnyi- kardamom. Főzzön meg egy teáskanálnyi keveréket egy csésze forró vízben, hagyja állni 10 percig, és igyon belőle néhányszor naponta.

    3. Recept: influenzánál hatékony a szent bazsalikomból készült tea – 1 teáskanál bazsalikom levél, egy csésze forró vízben.


     Fito készítmények:

    A szezonális vírusos fertőzés tüneteivel segítenek megküzdeni a kizárólag gyógynövényekből készült gyógyhatású készítmények. A CALENDULA Pharma Co. laboratóriuma biológiailag aktív táplálék-kiegészítőket állít elő. Formuláikat úgy alakítottuk ki, hogy azok fokozzák a vírusellenes, gyulladásgátló, védő sajátosságokkal rendelkező gyógynövények és fűszerek hatóerejét. Ezekkel részletesebben meg lehet ismerkedni, illetve rendelni is lehet belőlük a http://calendulapharma.com webhelyen.

     Napirend:

    Annak érdekében, hogy helyreálljon a periférikus vérkeringés és eloszoljon a hideg, egy fűszeres meleg tea után le kell feküdni, alaposan be kell takarózni és verejtékezni kell. Nyugalom és pihenés ajánlott.

    Ha a megfázást nem kíséri magas láz és gyengeség, el lehet végezni néhány jógagyakorlatot: Nap üdvözlése, Sarvangasana/gyertya póz, Sirsasana/fejenállás, valamint hajlás előre. Az inverz pózok megakadályozzák, hogy a nyálka bejusson a garatba.


    Hasznos tippek télre:

     Télen nem szükséges a korai kelés. Ha Önnek nem kell túl korán kelnie a munkavégzéshez, elegendő reggel 7-kor kikelni az ágyból.

     Miután megtisztította fogait és nyelvét, végezzen el néhány jóga ászanát, mint például a „Nap üdvözlése”. A téli szezonban hasznosak az olyan gyakorlatok, mint pl.: a „Sarvangasana”, és a „Sirsasana”. Ezek az ászanák segítenek a mellkas kiterjesztésében, javítják a vérkeringést a torokban és tisztítják az orrmellék-üreget.

     Ezután következzék néhány légzőgyakorlat. Bhasztrika (fújtató légzés) a Kapha tisztítása érdekében. Majd néhány belégzés a jobb orrlyukba, ami elősegíti a felmelegedést és a vérkeringés javítását.

     Hogy ne essen ki a téli természet ritmusából, legyen hasonló a lassú és megfontolt Kaphához, ne siessen! A légzőgyakorlatok után feltétlenül szánjon időt a csendes meditációra, vagy imádságra.

     A meditáció után dörzsölje be egész testét meleg szezámolajjal, majd vegyen forró fürdőt. A szezámolaj melegítő hatása mindenki számára hasznos lehet télen.


     Egyen egy jó reggelit! Ebben az évszakban jó reggeli a zabhely-, vagy a kukoricakása, az árpa leves, vagy a főtt rizspehely.



Ugrás az oldal tetejére