Hírek

  • Rehabilitáció a COVID-19 után

    20Január

    Rehabilitáció a COVID-19 után

    Miközben az elmúlt években a világ orvostudománya a koronavírus súlyos formáinak, új, kombinált törzseinek tanulmányozására és a védőoltásra koncentrál, az orvosok új feladattal szembesültek: hogyan lehet visszaadni az egészségét azoknak, akik átestek a COVID-fertőzésen, különösen annak súlyos formáján?

    Ezeknek a betegeknek a rehabilitációjáról beszélgettünk dr. Szkopincev Dmitrijjel, a CALENDULA Ayurvédikus és Orvosi Klinika alapító igazgató-főorvosával.

    Az utóbbi hónapokban egyre gyakrabban fordulnak hozzánk eltérő súlyosságú fertőzésen átesett COVID-betegek, akiknek vizsgálata kimutatta, ha a betegség szövődményekkel járt, a tünetek megszűnését nem követi teljes gyógyulás. Az érintett személy elvégeztette a PCR-tesztet, amely negatív, a vírus aktivitásának idején fellépett légzőszervi és egyéb tünetek elmúltak, de a közérzet minőségi javulása nem figyelhető meg. Meg kell jegyeznünk, hogy a koronavírusnak eltérő „viselkedésű” modelljei vannak. Egyes pácienseknél mindenekelőtt a keringési rendszert érintő autoimmun betegségek tünetei jelentkeznek (mikrotrombózisok, mikroembólia). Másoknál erős ízületi és izomfájdalmak kísérik a betegséget. Vannak, akiknél emésztőrendszeri rendellenességek lépnek fel: hányás, hasmenés, gyomor-, has- vagy májfájdalom. Emellett sok páciens panaszkodik gyengeségre, tájékozódási zavarra, a pszichés állapot megváltozására. Az új vírus ravaszsága abban rejlik, hogy a szövődmények akár a távolabbi jövőben is megjelenhetnek.


    Ennek egyik érdekes példája egy (nő)páciensünk betegségének története. Gyógyulása után 30 nappal csökkent a szaturációja (véroxigénszint), erős gyengeségérzet és nehézlégzés lépett fel nála. A vizsgálat során kiderült, hogy autoimmun károsodás érte a tüdő érrendszerét.

    Azt is észrevettük, hogy a COVID súlyosbítja a gerinc és az ízületek krónikus megbetegedéseit. Például, a Facet-szindróma (a gerinc kisízületi gyulladása), amely a csigolyameszesedéssel van kapcsolatban. Az illetőnek ez hosszú éveken át nem okozott problémát, de a koronavírus után jelentősen felerősödött. Hónapokkal a betegség lefolyása után a páciensek továbbra is „nehéznek érzik” a fejüket, gondolkodással, koncentrációval, memóriával kapcsolatos problémákat, mentális zavarokat észlelnek. Ezért a COVID utáni rehabilitáció ugyanúgy aktuális kérdéssé vált, mint az emberi élet mentése érdekében végzett intenzív terápia

    Gyógyult nálunk egy beteg, aki a COVID-eredetű tüdőgyulladás súlyosabb formájában szenvedett. Rehabilitációja 20 napig tartott. Ez idő alatt jelentősen javult a véralvadás-mutatója, a hemoglobinszintje, a máj- és veseműködése, a vércukorszintje. Felvételkor a szaturációs szintje 95-96% volt, aznap, amikor elhagyta a klinikánkat: 99%. A páciens elmondása szerint elmúlt a fejfájása, a fáradtságérzete, az aluszékonysága, és most már elég neki napi 7 óra alvás, hogy élénknek, energikusnak érezze magát. És még egy nem kevésbé fontos mutató – a pulzusszám. Gyógyulása előtt a pulzusszáma percenként 100-110 volt kis terhelés mellett. Most 30 guggolás után ez nem lépi túl a 90-110-et.


    Tudjuk, hogy a COVID-fertőzés esetén változások következnek be a véralvadásban, vérrögök keletkeznek elsősorban a hajszálerekben. A vérrögképződés összefügg az intima (az érfalak legbelső rétege) gyulladásával, a hypoxiával – az artériák, a vénák és a kapillárisok meghatározott területeinek oxigénhiányos állapotával. A szervezet vérrel való ellátása mellett a véredényeknek saját keringési rendszerük van, saját magukat is ellátják oxigénnel. Ezért egy koronavírus-fertőzés által kiváltott megbetegedés után szükségesek az olyan rehabilitációs eljárások, amelyek helyreállítják az érrendszert.


    Az Ayurvédában már több ezer évvel ezelőtt ismerték az olyan betegséget, mint a Rakta Pitta (a vörösvérsejtek diszfunkciója az artériás rendszerben), amelynek vagy vérzés, vagy trombózis a kísérő jelensége. E betegség ayurvédikus szerekkel történő gyógyítását már régen leírták. A Rakta Pitta gyógyítási módszereit vettük alapul – a vérképzés és a vérrögképződés rendellenességeit. Ezek és mind az ayurvédikus gyógyszerek, mind a gyógyfürdők, mind a speciális olajokkal végzett masszázsok, mind a megfelelő étrend – a vér Pittájának (tüzességének) csökkentésére irányulnak. És amint azt a gyakorlat bizonyítja, a komplex eljárásnak köszönhetően a páciens gyorsan felépül. Javulás figyelhető meg még olyan területeken is, amelyekre nem számítottunk. Például: a vér vizsgálata a rehabilitáció előtt és után is kimutatta, hogy normális szintre csökkent a máj kissé megemelkedett transzaminázok-mutatója. Helyreállt a vese szűrőképessége. (Új felfogás van születőben, amely szerint a máj és a vese keringési rendszere nagyobb szerepet játszik, s amelyre korábban kevés figyelmet fordítottak.) Megemelkedett a páciens tesztoszteron-szintje. Ebben az esetben a hagyományos kínai orvoslás gyógynövénykészítményei játszottak szerepet, amelyek elősegítették a szabad tesztoszterontermelést.

    Az említett terápiák összességébe tartozik a jóga és a gyógytorna, amelyek megfelelő – nagyon lassan növekvő – terhelést nyújtottak az izomrendszer számára. Megfigyeltük, hogy az izmok glükóz igénye megnövekedett, a vércukorszint normálisra kezdett csökkenni. A COVID-fertőzés után keletkezett hiperinzulinémia-szindróma elmúlt.

    Vizsgáljuk meg részletesebben az ayurvédikus olajokat! Miben van az erejük? – kérdezik Önök. Az Ayurvédában a gyógyítás nagy része az olajok használatán múlik. Ebből a célból gyógyító olajokat használnak (növényekben, ásványokban, állati eredetű termékekben található, zsírban oldódó komponensek, amelyeket olajos közegben vonnak ki). Bőrön át csak zsírban oldódó anyagok hatnak. És ha az egész organizmusról beszélünk, könnyebb bőrön át bejuttatni a szükséges gyógyszereket, mint az emésztőrendszeren keresztül (de tény, hogy az megemészti azokat). A mindennapos olajozás, a test könnyed felhevítése, izzasztása lehetővé teszi az emberi test átitatását és a gyógyító anyagok eljuttatását a perifériás idegsejtekhez. Az alkalmazható olajok száma elég sok. Vegyük például a Bala Guduciadi Thajlamot, amelynek nevében két alapvető növény szerepel: a Bala (Sida cordifolia) és a Guduci (Tinospora cordifolia), de ezek mellett még sok más gyógynövény tartalmaz olajat. Klasszikusan ezt az olajat rheumatoid arthritis, ízületi merevség, ödéma, a testben és a lábakban fellépő égő érzés esetén használják. Nem emlékeztet ez azokra az izomfájdalmakra, amelyeket a COVID-betegek tapasztalnak? A következő olaj, a Balahatadi az agyhártya gyógyítását célozza. A tünetek: fejfájás, szédülés, álmatlanság. Fejmasszázsra, Shirodhara-eljárás során használják, jelentősen enyhíti a beteg állapotát. Még egy Sida cordifolia alapú olaj, vagy tápláló Sida, a Bala Aswagandadi. Fejfájás, kimerültség, az ízületek, izmok és a csontok erőtlensége, neuralgia esetén alkalmazzák, javítja a vér minőségét…

    Figyeljünk a Katam Chukadi Thajlamra is, ami egy olaj azok számára, akik ödémáktól szenvednek. Egy meleg, átható és feltáró jellegű olaj.  Fájdalommal és ödémákkal együtt járó reumatikus szindrómák esetén alkalmazzák.

    Puffadtság és vizenyősség is jellemzi azokat az embereket, akik átestek COVID-fertőzésen. Az ödéma elsősorban a vér mikrocirkulációs zavara. Még a múlt század elején Dr. Abram Zalmanov és Dr. Robert Koch feltételezték, hogy a kapillárisok olyan kicsiny szívek, amelyek pulzáló mozgásukkal segítik a nagy szív működését. Ma már bizonyított, hogy a kapilláris rendszer egyfolytában pulzál. Az adrenalin és a noradrenalin receptorai úgy helyezkednek el, hogy hatásukra jön létre a pulzálás.

    Puffadtság a kapilláris hálózatban bekövetkező lassulás vagy egyéb zavar esetén lép fel. A Zalmanov professzor által javasolt terpentinfürdők stimulálják a kapillárisok működését, egyre gyorsabb pulzálásra késztetik azokat, amelynek eredményeként a véroxigenizáció felerősödik, megszabadul a vérrögöktől. Régóta alkalmazzuk Zalmanov fürdőit (kapilláris terápia) komplex módon az ayurvédikus terápiákkal. Erről a módszerről érdemes tudni, hogy kétféle oldatot használunk, sárgát és fehéret. Az egyik hipotóniás, a másik hipertóniás. A sárga tágítja az ereket, a kapillárisok lumenét, tovább emelve a hőmérsékletet, erősíti a metabolizmust. A fehér aktivizálja a kapilláris szisztolét. Egyébként az oldatok összetételében szintén van olaj.

    Szeretnék kicsit megállni a gyógynövény-terápiánál. A kínai orvosok az új betegséggel szembesülve és a felelősséget elsőként magukra vállalva, 2020 februárjában javaslatot tettek a világnak a koronavírus gyógyításának protokolljára. Egyaránt szerepeltek ott gyógyszeripari készítmények (sok közülük már nem is aktuális) és a hagyományos kínai orvoslás gyógyszerei is. Váladék (iszap) cseppfolyósítására, a Hideg és a Forróság szindrómáinak elhárítására, a toxikus Forróságot (vírusos bakteriális fertőzés) legyőző, a Tüdőt erősítő szerek. Ezeknek a készítményeknek az alapja két növény – az Astrāgalus és a Forsythia. A kínai kollégák jelentős javulást értek el azoknak a pácienseknek az állapotában, akik elfogadták az allopátiás gyógyszereket és a gyógynövény-készítményeket. Mivel klinikánkon gyógyfüvekből és ásványokból saját gyógyszereket gyártunk, valamint minden szükséges alapelem a rendelkezésünkre áll, a kínai orvosok receptjei alapján még márciusban elkezdtünk gyógyszereket gyártani COVID-ban szenvedő pácienseink számára. E készítmények különlegessége, hogy mind a megelőzésben, mind a gyógyításban, mind a rehabilitáció során hatékonyak. A hagyományos kínai orvoslás nem tüneti kezelést folytat, a mechanizmusok rendszerére vagy a mintázatokra gyakorol hatást. A koronavírus esetében a gyógyszerek hatása azokra a „mintázatokra” irányul, amelyek gyengítik az immunrendszert, tüdőgyulladást okoznak, illetve a szervezet toxikus állapotát idézik elő.

    A COVID még sok kérdést vet fel, és a válaszok keresése során sok újdonságot fedezünk fel. A Természet és Alkotója arra ösztönöz minket, orvosokat, hogy gondolkozzunk. Most még inkább, mint valaha, aktuális kérdéssé vált, amit egyes kollégáim már régen felvetettek: a túlságosan szakosodott orvostudomány megbotlott… Arról van szó, hogy az embert egészben kell látnunk, vagyis a szerveket, a rendszereket és egymással való kapcsolataikat a maguk egységében. A COVID a szervezet nem egyetlen részében, hanem annak egészében indít el bizonyos folyamatokat. Egy olyan bajjal állunk szemben, amely a szervezetbe behatolva romboló hatást fejt ki a pszichikumtól kezdve a mozgásszervi vagy endokrin rendszerekig. A tüdőgyógyász vagy a kardiológus nem tud ezekkel egyedül megbirkózni. Kényes dolgokkal kell itt foglalkozni. Az orvos feladata, hogy páciensét kézen fogva átvezesse a szakadék felett egy keskeny és törékeny hídon át, amíg az szilárd talajra nem ér. És ne áltassuk magunkat! Jelenleg még nem tudjuk, hogyan fog viselkedni az, ami a szervezetben a vírus után visszamaradt.

    írta: Dr. Szkopincev Dmitrij Ivanovics – főorvos.


    A Covid utáni rehabilitációs program előírása személyre szabottan történik, amit egy orvosi konzultáció után lehetséges.

    Calendula Budapest

     1137 Budapest, Szent István krt. 20. 3. emelet 1. 28 - as kapucsengő.
     e-mail: budapest@calendula.hu
     telefonszám: + 36 (1) 274-7326


Ugrás az oldal tetejére